Dzień Nauki 2017

dodano 4 kwietnia 2017

Wyjątkowy dzień dla uczniów Gimnazjum TWP z naukowcami Instytutu Geofizyki PAN i Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

DZIEŃ NAUKI

3 kwietnia 2017 roku

PROGRAM

I. GEOFIZYKA

Godz.   9.00-9.45      W poszukiwaniu skarbówgeofizyczne badania wnętrza                                                          Ziemi  – wykład połączony z prezentacją multimedialną

Godz.  9.55-10.40     Geofizyczne badania terenowe – pokaz przyrządów pomiarowych

Godz. 10.50-11.35    Pomiary terenowe – zajęcia warsztatowe

Prowadzący zajęcia:   mgr inż. Wojciech Gajek (doktorant) Instytut Geofizyki PAN

mgr inż. Michał Chamarczuk (doktorant) Instytut Geofizyki PAN

II. FILOZOFIA

Godz. 11.45-13.15     Czy życie ma sens? porządek ludzkiego życia, cele i pragnienia,

                                     sens życia a wspólnota z innymi ludźmi warsztaty filozoficzne

Prowadzący zajęcia:   dr Agata Łukomska Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego

III. ZAKOŃCZENIE

Godz. 13.15-13.45     Wręczenie podziękowań za udział w DNIU NAUKI 2017

ORGANIZATORZY

Gimnazjum Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Radomiu

Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Radomiu

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

zorganizowano w ramach projektów edukacyjnych

GEOFIZYKA W SZKOLE i FILOZOFIA NA CO DZIEŃ

GEOFIZYKA W SZKOLE

Projekt edukacyjny prowadzony przez młodych pracowników naukowych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.  Celem projektu jest popularyzacja zagadnień geofizyki /geografia, geologia i fizyka/. Podczas spotkań w szkole i Obserwatoriach w Świdrze i Belsku, naukowcy/doktoranci dzielą się swoja wiedzą, w języku przyjaznym dla młodego odbiorcy.

FILOZOFIA NA CO DZIEŃ

Projekt edukacyjny prowadzony przez wykładowców Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy pokazują młodzieży, jak fascynującą dziedziną jest filozofia. Edukacja filozoficzna to przede wszystkim zajęcia rozwijające kompetencje i umiejętności związane z argumentowaniem, krytycznym, samodzielnym myśleniem i logiką.

Wypowiedzi gimnazjalistów TWP:

Bardzo mi się podobał Dzień Nauki w TWP, szczególnie wykład dotyczący geofizycznych badań budowy wnętrza Ziemi. Prowadzący wykłady byli bardzo mili i widziałam w nich pasję, z jaką zajmują się geofizyką. Warsztaty filozoficzne skłoniły mnie do wielu refleksji. Na pewno zapamiętam ten dzień na bardzo długo.

Zuzanna Wólczyńska

Dzień Nauki w TWP bardzo mi się podobał i uważam, że był bardzo dobrze zorganizowany. Zajęcia były interesujące, gdyż zawierały nie tylko wykład, lecz i ćwiczenia aktywizujące uczestników. Najbardziej podobały mi się wykłady z filozofii.

Karolina Wichowska

Pierwszy raz w życiu brałam udział w wydarzeniu, jakim był Dzień Nauki w TWP i mam bardzo pozytywną opinię o spędzonym tam czasie. Poznałam tajniki pracy geofizyka i dowiedziałam się nowych rzeczy z dziedziny filozofii. Wykłady były ciekawie prowadzone i jednocześnie przekazywały duży zasób informacji. Naprawdę warto było wziąć udział w tej niezwykłej imprezie.

Marta Kopycka

Dzień Nauki był bardzo niezwykłym doświadczeniem, pozwalającym na zetknięcie się z wiedzą niedostępną w czasie normalnych zajęć lekcyjnych, a jednocześnie umożliwiającym mi, skromnemu gimnazjaliście, oderwanie się od zwykłej, szarej codzienności.

Szymon Figarski

Towarzystwo Wiedzy Powszechnej O/R w Radomiu,

ul. Partyzantów 5/7 tel: 48/ 362-26-28 www.twp.radom.pl

Współpracujemy z: