PROJEKT EDUKACYJNY „EDUKACJA GLOBALNA”
Pomaga zrozumieć, jak funkcjonuje współczesny świat, w jaki sposób każdy z nas jest powiązany z innymi regionami świata. Dzięki edukacji globalnej młodzi ludzie poznają zagadnienia praw człowieka, zmian klimatu, migracji, handlu międzynarodowego. Dowiadują się m.in. co łączy ich z rówieśnikami na innych kontynentach, gdzie i w jakich warunkach produkowane są ich ubrania, jaki związek ze zmianami klimatu mogą mieć żarówki energooszczędne.
Edukacja globalna obejmuje:
Według definicji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, edukacja globalna to edukacja, która ma na celu podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy polskiego społeczeństwa na temat międzynarodowego rozwoju, ułatwia zrozumienie globalnych współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową, skłania do krytycznej refleksji nad odpowiedzialnością za rozwój międzynarodowy oraz prowadzi do osobistego zaangażowania i świadomego działania na rzecz walki z ubóstwem na świecie i realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.
PROGRAM EDUKACYJNY „PRZYWRÓĆMY PAMIĘĆ”
Cele programu „Przywróćmy Pamięć”:
1) Rozwijanie i popularyzacja zainteresowań uczniów historią i lokalnym dziedzictwem kulturowym poprzez nawiązanie do wielokulturowej i wielonarodowej przeszłości Polski.
2) Uczenie i propagowanie postaw otwartości, tolerancji i szacunku dla odmienności.
3) Zaangażowanie młodzieży w dialog międzypokoleniowy oraz edukację rówieśniczą.
4) Kształtowanie postaw odpowiedzialności i przywiązania do „małej ojczyzny”.
5) Poznawanie i upowszechnianie wiedzy o kulturze i historii Żydów polskich.
W ramach projektu „Ślady radomskich Żydów” uczniowie naszej szkoły:
ODKRYJĄ WIELOKULTUROWĄ HISTORIĘ RADOMIA
zbiorą informacje i dokumenty związane z obecnością Żydów w Radomiu, przeprowadzą wywiady ze starszymi mieszkańcami, sfotografują i opiszą zachowane zabytki.
POZNAJĄ TRADYCJĘ I KULTURĘ ŻYDOWSKĄ
dowiedzą się na temat tradycji żydowskiej, aby lepiej zrozumieć losy polskich Żydów oraz wykorzystać tę wiedzę w szukaniu odpowiedzi na pytania o wartości uniwersalne: wolność słowa, sprawiedliwość, odpowiedzialność, dobroczynność.
PRZYWRÓCĄ PAMIĘĆ O WIELOKULTUROWYM DZIEDZICTWIE
opracują i wydadzą ulotki o wielokulturowym dziedzictwie Radomia, oprowadzą rówieśników po żydowskich zabytkach, zorganizują imprezę kulturalną w ramach IV Dni Kultury Żydowskiej w Radomiu.